Kanon Biblii, kolejny zbiór mitów i legend czy ostateczny autorytet?

30 października 2024, godz. 18.00

Panel dyskusyjny “Kanon Biblii, kolejny zbiór mitów i legend czy ostateczny autorytet?” (panel biblistów).

Paneliści: prof. Wojciech Gajewski oraz pastor Marek Kmieć.

Prowadzący: pastor Mariusz Socha.

Miejsce: Książnica Pomorska w Szczecinie, ul. Podgórna 15/16.

Opis: Czym jest Biblia? Jak powstała? Kto jest jej autorem? Ile ksiąg zawiera kanon Biblii? Czy możemy jej zaufać, a jeśli tak, to w jakim stopniu? Czy Biblia ma autorytet, a jeśli tak, to jaki i kto o tym decyduje? Jak współczesny człowiek powinien traktować Biblię? Jakie miejsce powinna zajmować Biblia w Kościele? Czy obserwujemy początek końca chrześcijaństwa? Czy Biblia przyczynia się do kryzysu wiary, który obecnie zauważamy? Na te i inne pytania spróbujemy odpowiedzieć podczas tego panelu.

Pastor Marek Kmieć – ur. 1965 r. , ordynowany w 1993 r. Ukończył Multnomah University w Oregonie w Stanach Zjednoczonych, gdzie studiował na kierunkach: literatury biblijnej i studiów biblijnych. Następnie służył we wschodnim Oregonie (Prairie City) jako pastor. Po powrocie do Polski w 1994 r. pracował przez 2 lata w Biblijnym Seminarium Teologicznym we Wrocławiu.
Oprócz biblistyki dziedziną zainteresowań jest apologetyka chrześcijańska. Brał udział w wielu debatach o takiej tematyce jak: istnienie Boga, stworzenie i autorytet słowa Bożego. Prowadził kursy i wykłady z obrony wiary w całym kraju jak i zagranicą. Inne zainteresowania to astronomia i góry.

Prof. Wojciech Gajewski – ur. 1963 r., historyk i religioznawca, dr hab., profesor Uniwersytetu Gdańskiego, zastępca dyrektora Instytutu Antropologii i kierownik Zakładu Studiów nad Religią UG. Publikuje między innymi w „Przeglądzie Religioznawczym” i „Christianitas Antiqua”, „Gdańskim Roczniku Ewangelickim”.
Autor podejścia oikoidalnego do tekstów nowotestamentowych. Specjalizuje się w historii starożytnej i historii Kościoła. W swoich badaniach naukowych podejmuje zagadnienia związane ze społeczno-religijnymi aspektami Imperium Rzymskiego, relacjami chrześcijaństwa i judaizmu okresu drugiej Świątyni, problematyką rodziny i domostwa w kulturze antyku. Interesuje się zagadnieniami związanymi z dziejami ruchów prereformacyjnych i Kościołów powstałych w wyniku Reformacji, a także ruchu pentekostalnego, jego historii, teologii i fenomenu.
Autor kilku monografii, m.in. Charyzmat, urząd, hierarchia, Kraków [2010], Ekklesia a oikos w epoce Nowego Testamentu. Kościół w świetle antycznego domostwa na podstawie 1 i 2 Kor oraz przypowieści Mt 7:24-27, Mt 24:45-51; Łk 15:11-32, Gdańsk [2013], współautor wielu książek, opracowań zbiorowych i artykułów.

Udostępnij:

Facebook
Twitter
LinkedIn