Szczeciński Tydzień Reformacji

Aktualności

Od kilku lat, tj. od obchodów 500-lecia Reformacji, wspólnie – w gronie szczecińskich społeczności protestanckich prowadzimy Szczeciński Tydzień Reformacji.

Wzorem lat ubiegłych przygotowaliśmy program tegorocznego Tygodnia Reformacji w Szczecinie. Mamy nadzieję, że weźmiecie w nim udział i wybierzecie interesujące Was wydarzenie.


Pomysłodawcy regionalnego Tygodnia Reformacji pragną budować symboliczne mosty oparte o wspólne dziedzictwo ziem Pomorza Zachodniego, by przybliżyć mieszkańcom naszego miasta historię, kulturę i zdobycze protestanckiego humanizmu.

Tydzień Reformacji w Szczecinie organizują kościoły, które nawiązują do tego ruchu odnowy chrześcijaństwa, działające na terenie Szczecina: Kościół Ewangelicko-Augsburski, Kościół Ewangelicznych Chrześcijan, Kościół Chrześcijan Baptystów, Kościół Zielonoświątkowy ze wsparciem przedstawicieli władz lokalnych i regionalnych oraz wielu znaczących instytucji kultury.


Pięć wieków temu teolog, augustiański mnich Marcin Luter postuluje potrzebę reformy kościoła zachodniego i przybija sławne 95 tez na drzwiach kościoła w Wittenberdze. To szczególne wydarzenie symbolicznie uznawane za początek ruchu reformacyjnego, jest wyjątkowe również dla Szczecina, jego historii i humanistycznego dziedzictwa. Przyjęcie Reformacji przez Sejmik Trzebiatowski w 1534 roku miało doniosły wpływ oraz konsekwencje historyczne, społeczne, kulturowe, gospodarcze i polityczne dla całego Pomorza Zachodniego. Co roku kolejna rocznica Reformacji przypomina o początkach tej reformy, a także służy refleksji nad tradycją reformacyjną, która kształtuje się już ponad 500 lat.