Czy Pomorze potrzebuje chrześcijaństwa?

29 października 2024, godz. 18.00

Panel dyskusyjny „Czy Pomorze potrzebuje chrześcijaństwa? Pytanie 900 lat od misji św. Ottona z Bambergu” (panel historyczny).

Paneliści: dr Paweł Migdalski (Szczecin), ojciec Tomasz Dostatni (Szczecin), prof. Małgorzata Grzywacz (Poznań).

Prowadzący: pastor Sławomir Sikora.

Miejsce: Książnica Pomorska w Szczecinie, ul. Podgórna 15/16.

Opis: W tym roku obchodzimy jubileusz 900 lat misji św. Ottona z Bambergu. Jak wtedy wyglądało Pomorze? Co zmieniła w codziennym życiu Pomorzan, co wniosła chrystianizacja naszego regionu? Przyjrzymy się również Reformacji, która od sejmu w Trzebiatowie wprowadziła luteranizm na Pomorzu. Co zatem wniosła Reformacja nie tylko w kontekście duchowym, ale również kulturalnym, edukacyjnym i społecznym. Wreszcie porozmawiamy o roli chrześcijaństwa we współczesnym świecie. Czy w obliczu rosnącej sekularyzacji polskiego społeczeństwa, mamy jeszcze coś do powiedzenia?

Dr Paweł Migdalski – studiował historię na uniwersytetach w Szczecinie, Poznaniu, Marburgu i Greifswaldzie. Zajmuje się historią Pomorza Zachodniego, Nowej Marchii, historiografią, tematyką pamięci zbiorowej i polityki historycznej oraz dydaktyką historii. Wykładał między innymi w Instytucie Historii oraz na studium doktoranckim IRTG 1540 „Baltic Borderlands” Uniwersytetu w Greifswaldzie (2010). Od 2011 r. adiunkt w Instytucie Historycznym Uniwersytetu Szczecińskiego. Zorganizował i koordynował kilkadziesiąt międzynarodowych projektów oraz wydarzeń naukowych, popularno-naukowych i kulturalnych – konferencji, debat, wypraw studyjnych, wystaw, koncertów, zbiórek pieniędzy. W roku 2018 został wybrany na członka Komisji Historycznej Pomorza (Historische Kommission für Pommern e.V.). Jest współzałożycielem i prezesem Stowarzyszenia Historyczno-Kulturalnego „Terra Incognita” w Chojnie (od 2009 r.) oraz redaktorem serii wydawnictw stowarzyszenia pt. „Terra Incognita”, współzałożycielem i prezesem stowarzyszenia Akademia Kulice.

Ojciec Tomasz Dostatni (dominikanin) – publicysta, duszpasterz inteligencji, rekolekcjonista. Jest autorem kilkudziesięciu programów telewizyjnych z cyklu “Rozmowy w drodze”. Publikuje także w prasie świeckiej i katolickiej. Został członkiem rady redakcyjnej czeskiego czasopisma teologicznego “Salve”. Tłumaczy z języka czeskiego. Prowadził w latach 2000–2020 dominikańską Fundację Ponad granicami im. św. Jacka Odrowąża w Lublinie. Z Uniwersytetem Marii Curie-Skłodowskiej współorganizował przez wiele lat program Przekraczać mury, z Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza cykl spotkań Europa, ale jaka?. Jest członkiem rady Teatru Starego w Lublinie i Festiwalu Stolica Języka Polskiego w Szczebrzeszynie. Jest członkiem kapituły nagrody im. Zbigniewa Hołdy oraz nagrody im. Jerzego Turowicza. Jest członkiem rady programowej Morskiego Centrum Nauki w Szczecinie. Prowadził na YouTube swój kanał: Otwarta Brama[1]. Jest jednym z 27 sygnatariuszy tzw. Listu zwykłych księży. W Szczecinie prowadził spotkania „Otwarta społeczność”, organizowane wspólnie z Olgierdem Geblewiczem, marszałkiem zachodniopomorskim. Ekumenista, współinicjator i współorganizator pierwszego w Szczecinie „Festiwalu Bonhoeffera – Ślady”.

Prof. Małgorzata Grzywacz – historyczka kultury i germanistka pracująca na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. Pełniąc funkcję sekretarz naukowej Centrum Badań im. Edyty Stein (od 2003) intensywnie włączyła się w refleksję nad obecnością religii w kulturze. Angażuje się mocno w działalność międzynarodową, reprezentując m.in. Europę Środkową i Wschodnią w European Society of Woman in Theological Research, od wielu lat działa także w niemieckiej w grupie roboczej historyków Kościoła na Pomorzu [Arbeitsgemeinschaft für Pommersche Kirchengeschichte]. Jest autorką wielu publikacji i książek między innymi: „Dzieci i doświadczenie wojny. Wiek XX i XXI”, „Z dziejów ewangelizycyzmu na Pomorzu Zachodnim do 1945 roku. Ludzie – miejsca – konteksty” oraz „Kobiety i/a doświadczenie wojny. 1914 – 1945 i później”. W ubiegłym roku brała udział w panelu dyskusyjnym z okazji jubileuszu 500 lat Reformacji w Szczecinie, organizowanym przez Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie.

Udostępnij:

Facebook
Twitter
LinkedIn